Aristal on olnud rõõm teha koostööd tippjuhtide kasvutreeneri Anti Oravaga – teda nii varem juhiks värvates kui ka aidates teda uute töötajate leidmisel. Arutlesime Antiga milline on meie juhtide keskkond ja juhtimise hetkeseis täna.
Anti, mis on Sinu kui juhi saladus? Mis on teinud Sinust sellise juhi ja treeneri, nagu Sa täna oled?
Minul oli õnne kohe väga noorena asuda juhi rolli. Kindlasti on olnud määravaks minu suhtumise ning suuna valikutes just minu enda esimene juht Andres Koern, kes oli väga selgelt inimeste arengu väärtustaja. Ta oli juht, kes sai juba sajandi algul aru, et kõik algab inimestest. „Arendades inimesi loome väärtust“. See suhtumine on ka mind kandnud. Ettevõte on organism ning inimestel, kes seal töötavad on soov areneda. Inimesed tahavad teha kifti asja, tippmeeskonnas! Töökoht peab olema „great place to work“!
Mis on juhtimise varjuküljed? Väljakutsed?
Harva on juhi rolliks stabiilsuse hoidmine, enamasti on selleks arengu tekitamine, kuid alati on see seotud muutuste elluviimisega. Tänapäeval on moes organisatsiooni võimekust „häkkidega“ parandada. Häkid on nö. pisiparandused, mis tekitavad tunde, et olukord muutuski. Kuid häkid ei too lahendust, sest nad ei tegele juurpõhjustega! Natuke siin-seal muutes juhtimiskultuur ei muutu, ning just seal on võti peidus. Väljakutseks on tihti julguse ja oskuste puudus teha terviklik juhtimissüsteemi nn ümberprogrammeerimine. Tuleb usaldada neid, kellel on oskused ja kogemused. Julge usaldada!
Miks vahetasid ettevõtte juhtimise veelgi raskema töö – juhtide treeneriks treenimise vastu?
Oma üle 25 aastasel juhiteel rahvusvahelistes ettevõtetes sain palju teha, õppida ja saavutada. Minu silmis on juhi missiooniks kasvatada ka endale järelkasvu, anda juhtimine edasi. Sel moel liikudes tundsin üks hetk, et mul on justkui veel üks missioon: aidata Eesti ettevõtetel maalmas suureks saada. Kuna ma omal nahal olin läbi teinud ühe suure ettevõtte juhtimise nö. ümberprogrammeerimise, siis tundus ainuõige jagada seda kogemust ning oskust treenerina ka teistele.
Kuidas tunned, kas meie juhid on valmis treeneriteks saama?
Mina olen ennast alati näinud coachiva juhina. Täna on sellele teele asunud paljud ning omandatakse coachingu ja mentorluse oskusi. Puudu jääb aga teadmisest kuidas luua seda juhtimisstiili toetavad süsteemid ning protsessid. Juhi roll on olla treeneriks kes võimaldab inimestel isiklikult areneda, maksimaalselt panustada ja olla õnnelikumad seda tehes. Nii mõeldes ja ka toimides saavutab juht läbimurde iseenda ja meeskonna arengus. Eesti juhid on uudishimulikud ja õpihimulised. Iga oluline muutus inimeste käitumises nõuab aega ning pühendumust. Kõik algab aga juhi tahtest. Oma roll on ka omanikel kes juhi valiku kaudu suunavad (juhtimis)kultuuri arengut.
Mis olukordade puhul leiad, et juht võiks kutsuda appi otsingu ja hindamise partneri, nagu seda meie oleme?
Neid olukordi on mitmeid. Näiteks siis, kui on ees meeskonna rollide laiendamine – partner tuleb appi analüüsimaks/hindamaks meeskonnas olemasolevat potentsiaali ning uute vajaduste kaardistamist. Samuti meeskonna kasvu puhul, jällegi profiili seadmisel ning võimaluste kaardistamisel. Aristal on head tööriistad ning aastatepikkune kogemus, mida saab iga juht enda visiooni jaoks edukalt kaasata.
Anti Orav
📸 Empowerment